top of page
  • Obrázek autoraDigitální dílna

Truhlářství DoMa z Českolipska díky Digitální dílně získalo pražské zákazníky

Martin Bér z rodinného truhlářství DoMa ve Cvikově se rozhodl změnit profesi, z účetní kanceláře je teď hlavně truhlářem. Díky výhodnému webu postavenému Digitální dílnou se teď jeho koníčkem uživí celá rodina.

Text a Foto: Jan Strmiska


Ve Cvikovské truhlárně jsme natočili video. Podívejte se zde:


Společný projekt VISA a Komerční banky svým klientům za opravdu dostupné peníze pomáhá dostat se na internet. Základní balíček Buď online vytvoří kompletní webovou prezentaci včetně založení sociálních sítí. Balíček Rozšiř to online pak vaší firmě nebo živnosti zařídí pořádnou propagaci na Googlu nebo Facebooku. Popovídali jsme si s Martinem o tom, jak teď funguje jeho byznys.


Jak jste tu začínali?

Naše první zakázky byly ptačí budky (smích). Zkoušeli jsme i úly pro přátele a postupně jsme se rozvíjeli. Nyní jedeme poličky, skříně, v zimě hodně postele. A jaro až podzim jedeme venkovní věci jako altány, pergoly, lavičky nebo dřevníky.


Co děláte nejraději?

Já rád stavím a rád si hraju, takže pro mě jsou venkovní stavby super. Ale nejlepší je, že je to různorodé. Aktuálně tu děláme stojánky pro paličkářky. To je dost specifická věc pro místní spolek, který vyrábí tradiční paličkované krajky.

Vyvrtat do dubu díry pro kování, na to už potřebujete pořádné vybavení.

V zimě se ve Cvikově vyrábějí především postele. Co to vypovídá o našem národě? :-)


Je těžké vyrobit včelí úl?

Když víte jak, tak není. Ale každému včelaři vyhovuje něco jiného. Já jsem si to chtěl přizpůsobit sobě.


A vy osobně máte co?

Já mám čechoslováky. To je starý typ úlů, kde je se včelami větší kontakt. Vidím do něj, je tam okénko, a nemusím do nich věčně lézt na kontroly. Dnes se ale spíš prodávají nástavkové úly. To je takové rychlovčelaření. Skládá se to z několika nástavků a je to uzpůsobené na co největší výnosy, ale už tam není takový ten kontakt se včelou jako byl dřív v těch starých úlech, které mám já.


Máte místní zákazníky nebo spíš zakázky z daleka?

Původně jsme vyráběli jen pro známé ze Cvikova a blízkého okolí. Pak jsme se díky webu rozšířili a teď máme hodně zákazníků z Prahy (Pozn. často chalupáři, kteří vlastní na Českolipsku chalupy). Ve velkém se o nás dozví přes web, a potom nás kontaktují telefonem nebo e-mailem a už se domlouváme napřímo. Web nám udělala Digitální dílna, na kterou jsme náhodně narazili na stránkách Komerční banky. Postarali se o všechno.


Jak to celé probíhalo?

Udělali jsme jednu videoschůzku, tam jsem řekl nějaké základní požadavky, dodal jsem fotky a nějaký text a oni už všechno zpracovali. Potom proběhla závěrečná videoschůzka, kde jsme to dolaďili, a převzal jsem si hotový web. Během dvou týdnů bylo hotovo.


Jste s nimi spokojený?

Naprosto. Co se týká ceny, kvality i rychlosti. Udělali mi logo, udělali mi Facebook, udělali mi stránky s doménou... tu zajímavější klientelu jsme získali až díky novému webu. Mají dva balíčky, ale já mám z toho jen ten první na založení webu. Ten druhý marketingový balíček jsem nakonec nepotřeboval, protože zakázek mám už spoustu.


Liší se nějak zakázky pražáků od místňáků?

Liší se to. Zákazníci z Prahy jsou mnohdy náročnější, ale ty zakázky jsou zajímavější cenově i objemově. Doposud jsme tu pro známé dělali spíš takový šmudlačky. Myslím drobnosti (smích).


Co je typický lokální výrobek?

Máme poptávku na velké zakázky na úly, ale nejsme schopni to pokrýt kapacitně. Bavilo mě ale dělat třeba domeček pro panenky. Třípatrový, s nábytkem a dokonce i osvětlený. To bylo super. Ten byl místní. Pražácký by musel mít i výtah a bazén, kdežto místním stačil pěkný selský nábytek (smích).

S místními začínal, ale pražíci ho díky novému webu teď živí.


Co je váš nejoblíbenější nástroj?

Motorová pila! Mám tu benzínovou i elektrickou. Benzínová je výkonnější, ale v neděli tu musí být klid, tak to dělám s elektrickýma (smích). Nejvíc ale v dílně používáme protahovačku.


Vy pracujete i o víkendu? Je vám to jedno?

Pracujeme teď v sezóně pořád. Víkendy neznáme a pracovní doba je dokud je potřeba.


Co doporučujete za dřevo?

Nejlépe se nám samozřejmě vyrábí z měkkého dřeva. Nejčastěji tu děláme se smrkem. Ale používáme i tvrdší dřevo. Jasan vypadá na všem naprosto skvěle. Stavební dřevo používáme místní z pily naproti, ostatní dovážíme. Jsme tu v Lužických horách a tady je často zakázáno kácet.


Není to tak, že všichni kupují všechny výrobky v IKEA a hobbymarketech?

Dřív to tak bylo. Pár let zpátky se všechno nakupovalo v těchto obchodech, aby to bylo co nejlevnější. V dnešní době se už ale lidé vrací ke kvalitním materiálům. Chtějí hodně věcí z masivu a chtějí ruční práci. Oceňují navíc, že je to české a že je to od místních. Přijedou se podívat, my jim to ukážeme něco jim k tomu řekneme, poradíme, protože už máme zkušenosti, a dostaneme se k výsledku.

 

Chcete se dozvědět více o možnostech spolupráce? Jste již klientem Digitální dílny a chtěli byste pomoci s něčím dalším, nebo byste také rádi podobné video? Pište, volejte, nebo si zarezervujte online schůzku.

Comentários


bottom of page